• Telefon: +90 533 068 56 54
  • Email : akustik@defneyapi.com
  • Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Akustik Kumaş

Akustik kumaşlar, ses kirliliğini önlemek ve ses yalıtımı yapmak gibi çeşitli önemli akustik görevlerde yer alırlar. Sinemalardan toplantı odalarına, tiyatrolardan hastanelere kadar ses kirliliği ve gürültünün kontrol altına alınması gereken her yerde akustik kumaşlar akustik paneller vasıtası ile bulunur. Akustik kumaş kaplı panel ürünlerinin ön yüzlerinde bulunup aynı anda hem ses yalıtımına yardımcı olup hem de akustik panellere estetik bir güzellik katarak oda ile uyumunu sağlarlar. Bir anlamda akustik kumaş görevini başarı ile yerine getirirse kumaş kaplı akustik panel ürününün kulağa ve göze görünmez olmasını sağlar. Akustik kumaşlar için akustik sektörünün en küçük ama en önemli kahraman ögeleri diyebiliriz.

Bizler ise Defne Akustik olarak her zaman işimizde mükemmelliği hedefliyoruz. Dolayısıyla konu akustik sektörünün en önemli materyali olan akustik kumaşlara geldi mi büyük özen gösteririz. Bu yüzden bir kumaşın akustik kumaş sayılıp, Defne Akustik kumaş kaplı panel ürünlerinde kullanılabilmeleri için geçmeleri gereken bazı testler vardır.

Akustik Kumaş Kaplı Panel, Akustik Kumaş Panel Hakkında daha fazla bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir kumaşın akustik kumaş sayılıp akustik panel içerisinde kullanılması için çeşitli spesifik özelliklere sahip olması gerekir. Bu özelliklerden belki de en önemlisi ve listemizin en başında bulunan özellik ise şeffaflık. Tabi ki de şeffaflık derken kumaşın saydam olmasından bahsetmiyoruz. Buradaki amacımız kumaşın ses geçirgen olmasıdır. Bu seferde ses yalıtımı yapmak isterken neden ses geçirgenliği olan bir materyal kullanmak istiyoruz sorusu akıllara geliyor. Vereceğimiz cevap ise akustik panellerin çalışma prensibi ile alakalı olacaktır. Akustik panellerde sesi emen asıl kısım panelin merkezinde bulunan farklı tür materyallerden oluşabilen kısımdır. Bu sebeple sesin emilebileceği kısım olan merkeze ulaşması için akustik kumaşlarımızın ses geçirme özelliğine sahip olması gerekir. Eğer kullanılan akustik kumaş şeffaflık özelliğine sahip değil ise üstüne gelen sesi emmez, aksine oda içerisinde yansıtarak akustiğin daha da bozulmasına yol açar.

Kumaşın şeffaflık özelliğini göstermesi ürünlerimiz içerisinde yer alabilmesi için geçmesi gereken ilk testtir. İkinci test ise işlevsellik aşamasıdır. Unutmayın ki bizler Defne Akustik olarak evladiyelik ürünler üretmekteyiz. Yani ürünlerimizin dayanıklılığı, sağlamlığı kısacası işlevselliği bizler için çok önem taşımakta. Kumaş panel ürünlerinde ise gerdirilerek panelin üstüne yerleştirilen kumaşın uzun yıllar her türlü koşula karşı dayanıklı olması gerekir. Bir süre sonra kumaş panellerimizin esnemesini veya kırışmasını yani akustik ve estetik özelliğini kaybetmesini istemeyiz. Örneğin esnemeye veya kırışmaya çok müsait olan pamuk, keten veya yün ürünlerimizde kullanılmaz. Bu doğal ürünlere karşılık nem ve benzeri oda koşullarında şekillerini yitirebilen naylon ve viskoz tarzında sentetik materyallerimizde ürünlerimizde kullanılmaz. Bunlar yerine sağlam ve gerildiği takdirde bile kırışmayan polyester, akrilik veya akustik keçe gibi materyaller ürünlerimizde sık sık kullanılır.

Kumaşlarımızı bekleyen bir sonraki testse estetikliktir. Bir kumaş ne kadar dayanıklı ve akustik olarak uygun olduğunu kanıtlamış olsa da estetiksel olarak uygun değilse ürünlerimizde kullanılmayı hak etmez. Unutmamalıyız ki günümüzde işlevsellik elmanın bir yarısı ise estetik de diğer yarısıdır. Kumaşın ürünlerimizde kullanılabilmesi için öncelikle mimar ve tasarımcılarımız tarafından kullanılacakları ortama uyup uymadıkları, odanın zarafetini bozup bozmadıkları, ortamda bulunacak insanların göz zevklerine uyup uymayacakları yönünde ekstra testlere tabi tutulur. Tahmin edeceğiniz üzere ciddi toplantıların yer alacağı bir toplantı salonunda çeşitli renklerde ve desenlerde kumaşlar kullanamayacağımız gibi iç açıcı olması gereken hastane odaları gibi alanlarda da iç karartıcı karanlık, soluk desen ve renkler kullanamayız.

Eğer kumaş estetik olarak ürünlerimizde kullanılmaya uygun bulunur ise son aşamaya gelmişler demektir. Bu aşamaysa fiyatlandırma kısmıdır. Defne Akustik’te 40 yılı aşkın süredir kalite ve uygun fiyatları bir araya getirmekle övünç duyduk. Akustik kumaş fiyatları denildiğinde de her zaman piyasamızda verilen en düşük fiyatları müşterilerimize sunmaya gayret ettik. Bu yüzden sizlere en uygun fiyatları vermek amacı ile ürünlerimizde kullanmak seçeceğimiz akustik kumaşın da kalite ve ucuzluğu birleştirmesine özen gösteriyoruz. Eğer bir ürün istediğimiz kaliteyi istediğimiz ucuzlukta bizlere sağlayamıyor ise ürünlerimizde kullanılmaya hak kazanamıyor.

Bir akustik kumaş sadece anlattığımız bu uzun ve çetrefilli yolculuktan geçebilir ise akustik panellerimizde materyal olarak kullanılabiliyor. Böylece müşterilerimiz için akustik panellerimizde mükemmelliği sağlayabiliyoruz.