17
May

Jeneratör Ses Yalıtımı

Jeneratör, elektrik enerjisinin sürekli bir hale getirilebilmesi için elektrik kesilmesi durumlarında veya sürekli bir şekilde kullanılan sistemler başında bulunmaktadır. Farklı yakıtlar ile birlikte motor gücü sayesinde elektrik üretimi için çok gürültülü bir kullanım oluşturur. Mekanik bir gürültü ortaya çıkardığından dolayı jeneratörler bulundukları ortamlarda belirli odalar ve makine daireleri içerisinde yerleşim sağlar.

Jeneratörlerin bulundukları oda ve alan içerisinde oluşan yüksek mekanik gürültü, çevreye büyük bir rahatsızlık verebilir ve çalışma ortamlarında sürekli olarak duyulan bu gürültü işitme problemlerine dahi neden olabilir. Sürekli titreşen bir cisim yapısı bulundurduğu için meydana getirdiği basınç değişimleri sesin oluşumuna neden olur. Bu ses, net bir şekilde çevrede fark edilir bir durumdadır.

Ortaya çıkan bu yüksek ve rahatsız edici seslerin, bir çeşit yalıtım yöntemi ile iç kısma hapsedilmesi ve dışarıya rahatsızlık verilmesinin engellenmesi gereklidir. Bu konuda yapılacak teknik çalışmalar arasında; "jeneratör ses odası" veya "jeneratör ses yalıtımı" işlemleri yer alır. Bu gibi ortamlarda yoğun titreşim ve gürültü engelleyebilmek için çoğu zaman yanmaz akustik sünger malzemeler kullanılarak ses yalıtımı sağlanır. Yalıtım süngerleri, ortaya çıkan ses dalgalarını belirli bir düzen içerisinde tutar ve ortamda basınç değişimi sağlayarak yalıtım sonucu elde edilir.

Jeneratör sistemleri içerisinde elastik ortam, basınç değişimlerinde ses ortaya çıkardığında, yalıtım sistemleri bu basınç değişimini dengeler ve sesi belirli bir düzeyde hapseder. Yanmaz, küflenmez ve kaliteli ses yalıtım malzemeleri sayesinde bu odalar ve kısımlarda kaliteli bir yalıtım elde edilebilir. Ayrıca bu yalıtım malzemeleri çok uzun yıllar dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için neredeyse %70 hatta %100 gibi bir yalıtım sağlanmaktadır.

Jeneratör Ses Yalıtımı Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?Jeneratör odası gibi alanlarda ses yalıtımı gerçekleştirmek için önemli standartlar ve kurallar bulunmalıdır. Örneğin, bu tip alanlarda yangın tehlikeleri ve tutuşma tehlikeleri bulunabileceği için kullanılan yalıtım malzemesi doğru seçilmelidir. Örneğin, piramit süngerler veya oluklu süngerler seçilirken, yanmaz özellikte olmalıdır. Bu sayede beklenmedik yangın tehlikelerinin önüne geçilebilir.

Jeneratör odası ses yalıtımı hizmetleri alınması için öncelikle mutlak şekilde profesyonel bir teknik destek alınmalıdır. Makinenin ortama yaydığı yüksek sesin absorbe edilmesi için öncelikle kullanıldığı alanın incelenmesi ve sonrasında daha net bir malzeme seçimi yapılması gerekir. Bu sayede kullanılan malzemeler, yanma, nemlenme, küflenme ve çürüme gibi etkilere karşı dayanıklılık sağlayabilir.

Jeneratör odalarında ses yalıtım işlemi için duvar ve tavan kısımlarında 2,5 veya 5 santimetre gibi ses yalıtım bariyerleri, yanmaz 19 milimetre kauçuk izole bariyer ve farklı kalınlıklarda yumurta sünger ve köpükler kullanılabilir. Pencere ve havalandırma kısımlarında yine yalıtımı oluşturacak ve sesi engelleyecek yanmaz özellikli malzemeler seçilmelidir. Bu konuda özellikle endüstriyel tesislerde standartlara uygun malzemeler ve mimari yapı ile izolasyon sağlanmalıdır.