• Telefon: +90 533 068 56 54
  • Email : akustik@defneyapi.com
  • Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Ses Yalıtımı ve İzolasyonu

  • Anasayfa
  • /
  • Ses Yalıtımı ve İzolasyonu

Ses yalıtımı insan, jeneratör, müzik, ısıtıcılar ve benzeri türdeki gürültü kaynaklarından çıkan seslerin yalıtılması yoluyla gündelik hayattaki gürültü kirliliğini azaltmaya yönelik bir dizi uygulamadır. Bu uygulamalar sinema salonları, tiyatro salonları, toplantı odaları, müzik stüdyoları, konser alanları ve benzeri yerlerin gerekli kullanım koşullarını oluşturmak için ya da iş, okul ev gibi yaşam alanlarında yüksek gürültünün zararlı etkilerini engellemek için yapılır.

Temel anlamıyla ses yalıtımı ve izolasyonu gürültünün insanlar üstündeki negatif etkilerini en az düzeye indirmek için alınan bütün önlemleri kapsar. Gürültüden kasıt ise istenmeyen frekanslardaki, düzensiz rahatsız edici sesler topluluğudur. Peki akustik ses yalıtımı ile gürültüden kurtulmak günlük yaşamımızda niçin bu derece önemlidir?

Gürültü, düzensiz kentleşmeden mustarip yerlerde ve kalabalık yaşam komplekslerinde insanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarına zarar veren etkenler arasında en üst sıralarda kendine yer bulmaktadır. Uzun süre yüksek gürültü seviyelerine maruz kalmak ise kişilerde sinirli ruh halinden temelli duyma problemlerine kadar geniş ölçüde sorunlara yol açabilir.
Gerekli ses izolasyonu ve ses yalıtımı olmayan yaşam alanlarında uzun süreli vakit geçirmek sonucu oluşan bu geniş ölçüdeki sorunlara dikkat eksikliği, hafıza sorunları, çocuklarda okuma ve öğrenme becerilerinde gerileme, işitmede sorunlar, konuşmada bozulma gibi örnekler de verilebilir.

Gürültü hastalıklara ve psikolojik sorunlara yol açtığı gibi iş yerlerinde performans düşüklüğüne yol açabilir. Performans düşüklüğüyse yeri geldiğinde fabrikalar gibi gürültülü iş yerlerinde dikkat dağınıklığı ve dikkat dağınıklığı dolayısıyla iş kazaları olarak kendini gösterebilir. Yeri geldiğindeyse iş performansının azalması ile iş yerlerinde kendini maddi kazançlarda düşüş olarak gösterebilir. Benzer bir etki kendini eğitim kurumlarındaki öğrenciler üzerinde de göstermektedir. Yüksel gürültüye maruz kalan öğrencilerin dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu nedeniyle derslerinde başarısızlığa uğradığı bilinen bir gerçektir. Kısacası insanların yaşamlarını etkin bir şekilde yürütebilmeleri için ses yalıtımı ile gürültüye karşı mücadele etmeleri şarttır.

Bazı durumlarda ise düşük ses seviyeleri bir iş için gerekli olan en önemli özellikler arasında olabilir. Radyo yayıncılığı ve ses kayıt stüdyolarında gereken düşük ses gereksinimi, okullarda sağlanması gereken sessizlik veya hastane odalarında hastaların ihtiyaç duyacağı huzurlu, sakin yaşam alanları bu duruma örnek verilebilir. Binalarda ihtiyaç duyulan, sözünü ettiğimiz huzurlu bir ortam için ise gürültü ile mücadele şarttır.

Ses yalıtımı ve izolasyonu, gürültü ile mücadelede kullanılan en temel iki yöntemdir. Ses yalıtımı iç ortamdaki ses kalitesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ses izolasyonu ise yapı elemanlarından geçen gürültü miktarını azaltılmasında yardımcı olan prosedürdür.

Ses kalitesinin arttırılması temel anlamda oda içerisindeki ses kaynağından çıkan istenmeyen gürültünün duvarlardaki absorbe edici madde yardımı ile emilmesiyle olur. Duvara çarpan ses dalgaları duvarda ses yalıtım malzemesi ile karşılaşırsa malzeme tarafından emilerek duvardan sekmesi önlenir. Böylece ses oda içerisinde eko yapamayarak yaşam alanı içerisindeki sesin kalitesini düşürmemiş olur. Ses kalitesinin arttırılmasında en çok kullanılan ses yalıtım sistemleri genel olarak ses yalıtım paneli, akustik süngerler, akustik kumaşlar, akustik ahşap paneller gibi ürünlerdir.

Ses izolasyonu ise temel anlamda yaşam alanları arasında gürültü geçişinin önlenmesi ile oluşur. İzolasyon süreçleri genel olarak duvar içlerine yerleştirilen veya duvara kaplanan materyallerin gürültünün geçişini kesmesi ile olur. Ses izolasyonunun püf noktasıysa iki yaşam alanı arasındaki katı duvar olmayan, kolaylıkla sesin geçebildiği özel noktaların bulunarak gerekli materyallerle kapatılması ile olur. Ses izolasyonunda ise en büyük silahınız taş yünü, yalıtım bandı, kapı ses yalıtımı ürünleri gibi ürünlerdir.

Saydığımız akustik materyallerin maliyeti ise sağladıkları yararlara karşılık bir hayli uygundur. Pek çok akustik materyal basit ama etkili sistemler üzerine kurulduğu için üretim fiyatları fazla yüksek değildir. Yine de ses yalıtım fiyatları projeden projeye göre değişiklik göstermektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere basit bir ses emici stüdyo projesi ile ses geçirmeyen duvar, tavan ses yalıtımı, motor ses yalıtımı gibi gereksinimleri olan ses yalıtımlı fabrika projesinin gereksinimleri ve fiyatları farklı boyutlarda olacaktır. Ama maliyetleri ne olursa olsun günümüz koşullarında bir iş yeri ses yalıtımı, bir ev ses yalıtımı veya odaya ses yalıtımı gibi akustik projeleri kesinlikle sağlığımız için ihmal edilemez.