• Telefon: +90 533 068 56 54
  • Email : akustik@defneyapi.com
  • Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Taşyünü

Taşyünü, doğada bulunan volkanik minerallerin çeşitli ısıl ve fiziksel işlemlerden geçirilerek lif haline getirilmesiyle oluşturulan bir materyaldir. Çok amaçlı bir üründür. Birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla da akustik panel sektörü dahil pek çok sektör içinde kullanılır.

Taşyünü levha, Defne Akustik olarak bizlerin de çok sevdiği ve sık sık kullandığı bir materyaldir. Sahip olduğu özellikleri dolayısıyla kullanıldığı projelerde sadece akustik yalıtımı yapmakla kalmayıp proje için pek çok yarar sağlar. Kalite ve uygun fiyatların birleştiği Defne Akustik’te efektif ürünleri ne kadar sevdiğimizi ise herkes bilmekte. Peki taşyünü ses yalıtımı bu kadar cezbedici bir seçenek yapan özellikleri neler?

Bu soruya cevap verebilmek için taş yününün üretim aşamasına gitmeliyiz. Taş yünü nedir sorusuna cevap vermeliyiz. Diğer adları kaya yünü ve mineral yün olan taş yününün üretimi sertleşmiş lav olan taşların toplanması ile oluşur. Toplanan taş parçaları genellikle çelik üretiminden arta kalan metallerle birlikte 2000 dereceye varan fırınlarda eritilir. Tekrardan volkan sıcaklığına erişen kaya parçaları orijinal halleri olan lava geri döner. Oluşan lavdansa dönen bir makine yardımı ile yün parçacıkları oluşturulur. Daha iyi anlaşılması için bu işlemi sert şeker parçacıklarından lif şeklindeki pamuk şeker üreten işleme benzetebiliriz. Üretilen lifler bir çözelti yardımı ile bir araya getirilir ve oluşturulan lif öbeğine bir miktar yağ sıkılır.

Taş yünü öbeğimiz üst üste yığılarak taşyünü şilte üretilme aşamasına başlanır. Üretim sırasında taşyünü üreticileri tarafından üst üste yığılan öbek miktarı ise taşyünü yoğunluğu miktarını belirlemiş olur. Hazırlanılan ürün dikdörtgen şekillerde pres makinaları tarafından istenilen boyutlara gelene kadar baskılanır. İstenilen boyuta gelen taşyünü yüksek basınçlı kesici aletlerle kesilerek paketlenir.

Taşyünü üretiminden gördüğünüz üzere materyalimiz pek çok miktardaki lifin baskılanarak bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Lifli maddelerin ses yalıtımı ve gürültü engelleme özelliklerini düşündüğümüz zaman taşyünü ürününün akustik sektörü tarafından niçin bu kadar sıklıkla kullanıldığını anlayabilirsiniz.

Tabi ki de ürünümüz sadece akustik yalıtım yapmakla kalmaz. Yoğun yapısı sayesiyle ısınında geçişini engeller. Yoğun lifli yapısı, tekrar tekrar üst üste yığılan öbeklerin yardımıyla kullanıldığı ortamlarda ısının korunumunu sağlar. Dolayısıyla taş yünü izolasyon açısından ses yalıtımında da ısı yalıtımında da bizlerden tam puan alıyor.

Taşyünü mantolama ısıyı sadece yalıtmakla da kalmıyor. Volkanik minerallerden oluşması sayesinde de yüksek sıcaklıklara karşı kolaylıkla dayanabiliyor. Sıcaklığa dayanıklılık özelliklerini life dönüşürken kaybetmeyen volkanik mineraller, taşyünün 200 derece sıcaklığa kadar alev almamasını sağlıyor. Bunun bir diğer anlamı ise taş yünü uygulaması yapılmış ev ve binaların yangınlara karşı çok ama çok daha dayanıklı olması. Bir yangın durumunda geç alev alan taşyününün, binanın tahliyesi için hayati olan ekstra zamanı sağlamasıdır.

Piyasadaki benzer mantolama materyallerinin aksine taşyünü ekstra olarak sıvı ve buhar itici özelliğe sahiptir. Daha lif öbeği halindeyken üstüne sıkılan özel yağ sayesinde bu özelliklerini kazanır. Özellikle duvarlarda ve zeminlerde kullanılan bu tür materyallerin zamanla duvarlardaki borulardan veya emilen nemden etkilenmemesi materyalin uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Su ve buhar sayesinde çürümediği gibi inorganik materyallerden üretildiği için bakteri ve mantar üremesine de imkan tanımaz. Diğer materyallerde olduğu gibi taşyünleriniz bir süre sonra içten içe üstünde oluşan canlılar tarafından da çürütülemez. Tabi ki de doğal taş ve mineraller gibi zararlı atık üretimine yol açmayan maddelerden oluşup, doğa dostu olduğunu da söylemeden geçemeyiz.

Saydığımız pek çok inanılmaz özelliğe sahip olmasına rağmen bugün baktığımızda taşyünü fiyatları göreceli olarak bir hayli uygundur. Bunun nedeniyse doğada bulunan volkanik kayalardan ve çelik fabrikasının işlemden geçmiş, bir değeri kalmamış atıl ürünleri ile üretildiğinden üreticisine büyük bir maliyeti olmamasıdır. Büyük miktarlarda, hızlı bir şekilde ve az maliyet ile üretilebilmesinden dolayı da fiyatları piyasadaki pek çok mantolama ürünleri ile karşılaştırıldığında gayet ucuz durmaktadır. Uzun lafın kısası taşyünü mantolama fiyatları diğer mantolama materyallerine göre çok daha cüzdan dostudur. Saydığımız bütün bu nedenlerden dolayı da taşyünü izolasyon ürünleri Defne Akustik olarak çok sevdiğimiz ve sık sık Dünya çapındaki bütün projelerimizde kullandığımız bir ürünümüzdür.