• Telefon: +90 533 068 56 54
  • Email : akustik@defneyapi.com
  • Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Yanmaz Sünger

Akustik süngerler ses yalıtımı için her daim ideal çözümler olmuşlardır. Uygun fiyatları, kolay kullanımları ve inanılmaz sayıda çeşitli olmaları sayesinde akustik sektörünün en çok tercih edilen materyalleri arasındadırlar.

Özel yapıları sayesinde sesi katı yüzeyler gibi geri yansıtmazlar, yumuşak boşluklu yüzeyleri sesin absorbe olmasına neden olur. Böylece sesi içlerine hapsedebilirler. Bu durum sesin oda dışarısına çıkmasına ve gürültü kirliliğine yol açmamasına yardımcı olur. Aynı şey dışarıdan odaya gelen ses için de söylenebilir. Ek olarak da ses kaynağından çıkan sesin emilerek oda içerisinde eko yapması engellenir. Bu özelliği de akustik sünger kullanılan odalarda ses kalitesinin artması anlamına gelir. Pek çok kaliteli özelliğe sahip olan, basit ama etkili bir şekilde gürültü kirliliğini önleyip, ses kalitesini arttıran bu materyaller tahmin edilebileceği gibi günümüzde her yerde kullanılmakta. Ses kayıt stüdyolarından tiyatrolara, sinemalardan toplantı salonlarına, hastane odalarından bebek odalarına kadar akustik süngerleri görebiliriz. Peki gündelik yaşantımızın her anında odalarımızda bulunan akustik süngerler yangına karşı ne kadar dayanıklı?

Defne Akustik olarak bu soruna yanmaz sünger ile cevap veriyoruz. Yanmaz süngerler akustik sünger özelliklerini taşıyan ama aynı zamanda bir yangın durumunda alev almayan yanmaz izolasyon süngeri kategorisine girer. Adı içerisinde geçmese de akustik süngerdir. Akustik süngerlerin yerine getirdiği bütün görevleri yerine getirir.

Bütün yanmaz ses yalıtım süngeri ürünlerimiz standart akustik süngerlerin kullanıldığı yerlerde kullanılabilir. Sıradan akustik süngerler gibi ses kayıt odalarından media odalarına, konferans salonlarından toplantı odalarına kadar ses yalıtımı ve ses kalitesi ihtiyacınızın olduğu her ortamda yanmaz süngerleri de kullanabilirsiniz. Sıradan akustik süngerlere ek olarak ise yanmaz süngerleri gürültü ve ısının aynı anda bulunduğu motor odaları, havalandırma boruları, kazan daireleri gibi sıcaklığın yüksek olduğu ortamlarda da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yanmaz süngerler yapılarındaki ekstra mineraller ve kimyasallar sayesinde sıcaklığa sıradan akustik süngerlere göre daha dayanıklıdırlar. Akustik süngerlerden çok daha yüksek sıcaklık derecelerinde alev alırlar. Alev almaları durumdaysa sıradan süngerlerin aksine parlamazlar, tutuşmazlar. Onun yerine içten içe alevsiz şekilde yanma işlemini gerçekleştirirler. Bir yangın durumunda sıradan akustik süngerlere göre belki de en büyük avantajlarıysa zehirli gaz salmamalarıdır. Akustik süngerlerin alev aldıklarında çıkardıkları duman hem çok fazla olup hem de çok toksik olmaktadır. Yanmaz süngerler ise yanma işlemini içten içe gerçekleştirir, eser miktarda duman çıkarsa bile bu dumandaki toksiklik sıradan akustik süngerlere kıyas ile yok denecek kadar azdır.

Yanmaz süngerlerde her renkte ve boyutta bulabilir. Her renkte ve boyutta bulabildiğiniz gibi yanmaz piramit sünger, yanmaz yumurta sünger, yanmaz kare sünger, yanmaz labirent sünger gibi sıradan akustik süngerlerdeki modelleri bulabilirsiniz. Sıradan akustik süngerler ile karşılaştırdığınızda eksileri yoktur ama artıları vardır. Uzun lafın kısası yanmaz süngerler sayesinde evinizin bir yandan ses yalıtımını yaparken bir yandan da yangınlara karşı güvenliğini arttırabilirsiniz.

Diğer bir önemli detay ise yanmaz süngerlerin bütçe dostu olup olmadıklarıdır. Sanılanın aksine yanmaz akustik sünger fiyatları sıradan akustik süngerlerden pek farklı değildir. Yanmaz süngerlerin üretimi neredeyse akustik süngerlerinkiyle bire birdir. Yanmaz süngerlerin ateşe karşı dayanıklılık elde etmesi için yapım aşamalarında içlerine birkaç yanmazlık arttırıcı mineral madde katılır. Sonuç olarak ise sıradan akustik süngerler ile arasında aşırı bir fiyat farkı olmaz. Yanmaz süngerlerin bir yangın durumunda siz ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabileceğini göz önüne aldığımızdaysa bu fiyat farkı tamamen göz ardı edilebilir.